pátek 13. srpna 2010

Valašský skanzen

Valašské muzeum v přírodě je oficiální název skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Tam byl cíl našeho rodiného výletu. Překvapila mě rozloha areálu. Při jeho návštěvě není radno plánovat ještě další výlety, na jeho kompletní prohlídku potřebujete minimálně 4 hodiny, spíš více. Jako by se tu zastavil čas. Personál oděný do valašských krojů byl milý a pokud jste projevili o něco zájem, jeho vyprávění nebylo k zastavení.Celý areál skanzenu se skládá ze tří částí. Do každé si můžete koupit i samostatnou vstupenku. Pokud chcete vidět vše, doporučovala bych začít prohlídku v Dřevěném městečku. Bohužel tuto část jsme si nechali až nakonec a vzhledem k časové tísni už potom na ni nedošlo. Prohlídka Dřevěného městečka je vedená průvodcem a trvá údajně asi 70 minut.


Jako druhou v pořadí byste měli navštívit Mlýnskou dolinu. Soudě podle reakcí našeho Adámka, bude se líbit i malým dětem. Mlýnská dolina je soubor technických staveb na vodní pohon.  Jednotlivé stavby jsou propojeny systémem kanálů a náhonů. Voda v nich uvádí všechny stroje do pohybu. Průvodce vám vysvětlí princip fungování jednotlivých zařízení a následně vám je také předvede. Adámek byl unešen všemi těmi hejblaty, koly a páčkami. Od pily jsme ho nemohli dostat a kvůli ní by absolvoval celou prohlídku znovu.Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html
Mlýnská dolina sousedí s částí zvanou Valašská dědina. Zde se můžete pohybovat samostatně bez průvodce. Informace zněla, že k prohlídka tvrá cca 2 hodiny, ale nám to trvalo podstatně déle. Tolik domečků, v každém světnička, komůrka, chlívek, někde i půda... Trvalo dlouho než jsme to všechno prolezli. A mezi domečky pastviny s ovečkama, kozou či kravkou. V některých chaloupkách byly "hospodyňky", které vám všechno ochotně a rády ukázaly nebo s vámi poklábosily o starých časech, zvyklostech a obyčejích. Na vrcholku kopce je potom replika školičky i s přísným panem řídícím, na jehož stole je krom kalamáře a zvonce také nezbytná rákoska.V těsném sousedství školy je možno nechat znavené nožky odpočinout a v hostinci se posilnit valašskými specialitami. Následuje cesta dolů stejně dlouhá a náročná, jako byla sem. Opět lemovaná spoustou chaloupek i statků, které musíte vidět a prolést. Opět další setkání a klábosení s jejich obyvateli.  Další kravky, kozy a ovečky...Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.htmlAč jsme nestihli Dřevěné městečko (určitě se tam vrátíme), tak jsme si to moc užili a líbilo se nám tam. Návštěvu skanzenu můžeme všem vřele doporučit.


Cestou jsme potkali několik rodin s kočárky. Osobně bych takovým rodinám doporučila návštěvu odložit na dobu, až bude dítě schopné samo chodit. Areál je sice přístupný, ale do chaloupek se kočárky dostávají dost těžko.

Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html

Rožnov pod Radhoštěm 12.8.2010

Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html


Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html


Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html


Zdroj: http://kerria.pise.cz/19-valassky-skanzen.html

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...